2008.gada 15. jūlijā Francijā tika pieņemts jauns likums par arhīviem, kas cita starpā paredz arī stingrākus sodus par kultūras mantojuma gleznu zādzībām. Tagad zagļus var sodīt ar septiņiem līdz desmit gadiem cietumā. Francijas kultūras ministre Kristīne Albanela (Christine Albanel) ir iecerējusi arī rosināt izmaiņas visā Eiropā, lai aizsargātu nozīmīgas Eiropas muzeju vērtības, jo pēdējā laikā nacionālajos muzejos notikušas vairākas nopietnas ielaušanās. Katru gadu tiek nozagti apmēram 3000 mākslas darbi no 30 muzejiem.

Ministre ir ielūgusi kolēģus no Eiropas valstīm uz tikšanos Orseja muzejā 2008. gada 23. oktobrī, Francijas prezidentūras laikā. Sarunā, lai izstrādātu jaunus drošības standartus Eiropas muzeju vērtībām, piedalīsies gan vadošo Eiropas muzeju pārstāvji, gan dažādas iesaistītās institūcijas, piemēram, Centrālās pārvaldes cīņā ar kultūras darbu kontrabandu Francijas nodaļa.

Jāpiezīmē, ka pašlaik lielākā daļa Eiropas valstu ir pieņēmušas valsts garantiju sistēmu (state indemnity system), kas atvieglo lielu starptautisku izstāžu rīkošanu citās valstīs un veicina sadarbību starp Eiropas muzejiem. Valsts garantiju sistēma ir kārtība, kas paredz valsts saistības izmaksāt kompensācijas kultūrvēsturisko objektu patapinātājam šī objekta bojājumu vai zuduma gadījumā. Lai arī Muzeju valsts pārvalde izstrādāja koncepciju, kas paredzēja arī Latvijai pievienoties šai sistēmai, tomēr Ministru kabinetā koncepcija pagaidām nav apstiprināta, un turpmāk Latvijas muzejos, kā līdz šim rīkojot starptautiskas izstādes, tiks izmantota komerciālā apdrošināšana.

Ziņa sagatavota, izmantojot “European Creative Industries” jaunumus.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s