Tapuši vairāki pētījumi par lasīšanas ieradumiem, kā arī atklāts „Lasīšanas gads” ar mērķi radīt cilvēkos vēlmi lasīt grāmatas.

Šī gada sākumā “Lasīšanas gada ietvaros” pētījumu aģentūra “Compass” sadarbībā ar VisiDati.lv veica pētījumu par lasīšanas paradumiem sabiedrībā. Pētījums atklāj, ka 36% no aptaujātajiem lasa regulāri – katru dienu vai vairākas reizes nedēļā. Diemžēl 32% aptaujāto atzina, ka lasa reti – dažas reizes gadā vai pat retāk. Pie pirmās grupas vairumā gadījumu pieder sievietes, savukārt otrās – vīrieši. 53% no tiem respondentiem, kuri lasa grāmatas, to dara vismaz vienu reizi nedēļā.

Pētījums atklāj to, ka vairumā gadījumu respondentu grāmatas iegūst, tās iegādājoties veikalā vai mainoties ar draugiem. Grāmatas biežāk kā citas respondentu grupas pērk cilvēki vecumā no 25 – 44 gadiem un respondenti ar augstāko izglītību.

Sievietes daudz aktīvāk nekā vīrieši meklē grāmatu publiskās bibliotēkās. Vīrieši biežāk grāmatas atrod ģimenes bibliotēkā vai lejupielādē tās elektroniskā formātā. Regulārāki bibliotēku apmeklētāji ir gados jaunie respondenti – 15-25 gadus veci jaunieši, īpaši vidusskolēni.

Savukārt tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra “SKDS” un “Ideju foruma” digitālās bibliotēkas e-biblioteka.lv kopīgi veiktais pētījums liecina, ka iespēja lasīt grāmatas pilnā apmērā internetā paplašinātu lasītāju loku arī drukātajām grāmatām un pievērstu lasīšanai gados jaunus cilvēkus.

Pētījuma rezultāti parādījuši jau iepriekš novērotu tendenci, ka gados jauni cilvēki grāmatas lasa arvien mazāk, bet daudz vairāk informācijas iegūst internetā, tomēr 24,3%aptaujāto respondentu norādījuši, ka pieeja pie grāmatām pilnā apjomā internetā viņus stimulētu lasīt ievērojami vairāk.

Jautājumā par lasīšanas paradumiem 81,5% respondentu atzinuši, ka regulāri lasa rakstus un ziņas internetā, 73,9% lasa žurnālus un laikrakstus.

Lasīšanas gads, ko 2010.gada 18.februārī atklāja kultūras ministrs Ints Dālderis, ir atvērts nekomerciāls projekts, kurā aicināta piedalīties visa sabiedrība. Tas notiek, pateicoties esošo dalībnieku atbalstam un entuziasmam. Gan uzņēmumi, gan privātpersonas var piedalīties projekta tapšanā, iesaistoties darba grupā.

Grāmatu lasīšanu aktualizēs “Grāmatu siena”, kas būs atvērta LDz Centrālajā stacijā un ļaus cilvēkiem ieskatīties dažādās Latvijas izdevniecību piedāvātajās grāmatās. Lasīšanas gada ietvaros tiks veicināta arī grāmatu klubu veidošanās un grāmatnīcu un bibliotēku apmeklēšana.

Īpaša uzmanība tiks pievērsta zēnu lasīšanas veicināšanai. Notiks reklāmas aktivitātes uz ielām, tiks organizēti grāmatu maiņas punkti un paplašināta projekta mājas lapa,  iesaistot projektā sabiedrībā pazīstamas personības.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s