Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA) negatīvi vērtē interneta vietnes “YouTube” videomateriālu pārpublicēšanu Latvijas portālos un norāda, ka par to būtu jāmaksā autoratlīdzība, raksta „Latvijas Avīze”.

AKKA/LAA izpilddirektore Inese Paklone intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” klāstīja, ka dažas pasaules autortiesību pārstāvniecības organizācijas ar “YouTube” ir parakstījušas līgumus par darbu izmantošanu, bet citu valstu autortiesību pārstāvniecības organizācijas par to tiesājas.

Savukārt Latvijas interneta asociācijas izpilddirektors Viesturs Šeļmanovs-Plešs atklātā vēstulē raksta, ka AKKA/LAA izsūtītie brīdinājumi ar prasību maksāt naudu par video pārpublicēšanu no “YouTube” ir bez juridiska pamata.

LR Autortiesibu likuma 19.panta 6.punkts skaidri definē, ka autortiesības nav uzskatāmas par pārkāptām, ja bez autora piekrišanas un bez atlīdzības tiek izmantots publiski pieejams vai izstādīts darbs. Viss, kas ir pieejams “YouTube”, ir publiski pieejami darbi, līdz ar to šajā gadījumā autortiesības nevar būt pārkāptas. Pie tam tiek pieņemts, ka “YouTube” par to jau ir samaksājusi visas pārpublicēšanas tiesības.

Video pārpublicēšana no populārās interneta vietnes “YouTube” ir iespējama izmantojot embedēšanas kodu, kas ir brīvi pieejams “YouTube” mājas lapā. Video fails pat neatrodas Latvijā, bet gan uz “YouTube” servera, bet Latvijā ir tikai saite ar “YouTube”. Arī no šāda viedokļa skatoties blogu un mājaslapu īpašniekus nevar vainot autortiesību pārkāpšanā, jo paša video viņiem nemaz nav.

Savukārt AKKA/LAA izpilddirektores vietniece Anita Sosnovska norādīja, ka gadījumi, kad Latvijas portāli pārpublicē “Youtube” saturu, ir vērtējami negatīvi un viņiem par autordarbu atspoguļošanu caur “Youtube” būtu autoriem jāmaksā atlīdzība.

“Protams, Latvijas portāli var atsaukties, ka tas ir “Youtube” materiāls. Tomēr likums precīzi regulē arī šādu materiālu izmantošanu, jo likumā ir teikts, ka autordarba izmantošana internetā var notikt – brīvi izvēlētā vietā, brīvi izvēlētā veidā. Tāpēc, kā šis materiāls tiek izmantots tehnoloģiski, vairs nav tik svarīgi. Ja reiz ir nodrošināta pieeja autora darbam, par to būtu jāmaksā, bet, kā šo autora darbu padara pieejamu tehniski, tas vairs nav tik būtiski,” paskaidroja Sosnovska.

Viena doma par “Par “YouTube” videomateriālu pārpublicēšanu būtu jāmaksā autoratlīdzība

  1. AKKA būtu vērts iepazīties ar YouTube noteikumiem, kuri nosaka uz ko tu paraksties, kad augšupielādē savu video pie YouTube. Kāda autoratlīdzība par video rāmja pārpublicēšana. Ja šo video novelk un izmanto reklāmai vai kam citam, tad ir cits jautājums, bet kamēr tas atrodas pie YT , tikmēr nekādi iebildumi nevar būt ne AKKAi ne kādam citam.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s