Pirmo vietu Kultūras ministrijas rīkotajā ideju konkursā, kas paredz attīstīt jaunu kultūras centru bijušajā tabakas fabrikā Miera ielā 58 Rīgā, ieguva projekts Stacija, kura autori ir ekonomists Oļegs Ņikitins, starptautisko attiecību specialiste Liene Kuplā, industruālais dizainers Fions Dobins, arhitekti Nataļja Doždeva un Aleksejs Birjukovs.

Projekts STACIJA paredz izveidot platformu, kas veicina zinātkāri par radošo darbību, dod iespēju attīstīties, eksperimentēt, iemācīties strādāt komandā, iedrošina iziet ārpus ierastajiem rāmjiem un izmēģināt jaunas lietas, vienlaikus sniedzot iespēju iesaistīties radošajā procesā un nodrošinot kompleksu atbalstu kultūras un radošajai industrijai.

STACIJA kalpo individuālai attīstībai, sadarbībā ar vadošajām augstskolām piedāvājot interešu, profesionālās, starpdisciplinārās izglītības un mūžizglītības tālākizglītības programmas ar plašu eksperimentālo laboratoriju bāzi, kas veicina izpēti, tās rezultātu ieviešanu industriālā pielietojumā un jaunu uzņēmumu veidošanos. Stacija veic topošo uzņēmēju sagatavošanu tirgus apstākļiem un jaunu uzņēmumu inkubāciju zinātnieku un nozaru ekspertu uzraudzībā. 

STACIJA ir kultūras mezgls ar plašu infrastruktūru – izstāžu, teātra, koncertu, kino zāles, galerija, mākslinieku rezidences un telpas mēģinājumiem. Apvienojot visas šīs darbības vienuviet, Stacija kalpo kā katalizators sadarbībai starp industriju, pētniekiem un studentiem, veidojot inovācijai labvēlīgu atmosfēru.

Apzinot citu valstu pieredzi radošo kvartālu izveidē un apsaimniekošanā, projekta STACIJA autori iedvesmojās no tādiem kvartāliem kā Hyper Island (Karlskrona, Zviedrija), Strelka Institute (Maskava, Krievija), Konstfack (Stokholma, Zviedrija),Cornerhouse (Mančestera, Lielbritānija), Nida Art Colony (Nida, Lietuva), La Central del Circ (Barselona, Spānija) un citiem, kas atbalsta radošo uzņēmējdarbību un kalpo kā mākslas, kultūras un izglītības centri. Līdz ar to par galveno STACIJAS mērķi tika izvirzīts radīt zināšanu pārneses centru akadēmiskām iestādēm, industrijai, studentiem, māksliniekiem, zinātniekiem, uzņēmējiem un investoriem, sniedzot informāciju par jaunumiem radošajās nozarēs, piedāvājot karjeras attīstības iespējas, izveidojot spēles laukumu, nodrošinot izpēti un inkubāciju, kā arī jaunu mākslas darbu veidošanos.

Veidojot teritorijas ahitektoniski telpiskās vīzijas aprakstu, galvenais uzsvars tika likts uz industriālās atmosfēras saglabāšanu. Ir plānots, ka ražošanas ēkas, kas ir kompleksa centrālā būve, pirmajā stāvā atradīsies  publiskā telpa ar kafejnīcu, atvērtā tipa bibliotēku, informācijas un karjeras konsultāciju centru. Otrā stāva lielā zāle tiks pārveidota par multifunkcionālu telpu, kas būs piemērota, gan atvērta tipa birojiem darbam komandās, gan semināru rīkošanai. Trešais stāvs tiks atvēlēts mākslinieciskai darbībai: lielā zāle tiks pārveidota par darbnīcām rezidējošiem māksliniekiem, bet kreisajā spārnā atradīsies paviljoni jaunu teātra uzvedumu mēģinājumiem, kā arī deju studija. Ceturtais stāvs kalpos kā multifunkcionāla zāle jeb Black Box, kas var tikt pielietota kā izstāžu, koncertu vai teātra uzvedumu zāle. Uz ēkas jumta iecerēts ierīkot vasaras terasi. Papildus esošajām ēkām paredzēti 4 jauni apjomi, izbūvējot un iekārtojot izstāžu zāles, galerijas, rezidenču viesnīcu ar restorānu, kinoteātri un darbnīcas.

Kvartāla tālākai attīstībai tiks izveidota darba grupa, kuras uzdevumi būs: ārvalstu prakses izpēte, mācību programmas izstrāde, starptautiskā ekspertu tīkla veidošana, partneru, atbalstītāju un  investoru piesaiste, ES struktūrfondu piesaiste, projekta lobēšana ministrijās un sabiedrībā, sadarbības izveide ar profesionālām asociācijām radošajā industrijā, apakšuzņēmēju piesaiste.

Plašāk portālā a4d.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s