Vērojot notikumus Latvijas kultūrpolitikā, interesanti paskatīties kā ar kultūras pārvaldīšanu augstākajā līmenī veicās citās valstīs. Nesenais raksts par čehu kultūras ministru Jirži Besseru šoreiz vairāk kalpos kā negatīvais piemērs.

Populārais čehu politiķis – bijušais zobārsts un hokeja entuziasts Jirži Bessers tika izvēlēts par kultūras ministru, neskatoties uz iepriekšējas pieredzes trūkumu kultūras vadībā. Pēc viņa paša teiktā pirms ievēlēšanas postenī 2010.gadā – “cilvēkam nav jābūt fermerim, lai vadītu lauksaimniecības ministriju, vai aktierim, lai vadītu kultūras ministriju”. Menedžmenta prasmes, 16 gadus vadot Berounas pilsētas pašvaldību, tika uzskatītas par pietiekamu kompetenci, uzsākot vadīt kultūras ministriju.

Drīz vien ministrs uzsāka plašu optimizāciju, neskatoties uz mākslinieku un radošo cilvēku protestiem, par prioritāriem uzskatot ietaupījumus, ne mākslinieciskās kvalitātes jautājumus. Piemēram, vienā organizācija tika apvienota Nacionālā opera un Nacionālais teātris.
Nacionālās galerijas vadībā nonāca ekonomists Vladimirs Rosels, gandrīz bez pieredzes mākslas laukā.  Bessers apgalvoja, ka labāk vadītāja amatam izvēlēties ekonomistu-menedžeri, ne mākslas vēsturnieku.
Tālāk sekoja domstarpības par atsevišķiem kultūras pieminekļiem un nekustamo īpašumu attīstības projektiem. Ministrs ieviesa stingru finanšu kontroli,  uzlika par pienākumu visām 30 pakļautajām kultūras organizācijām saskaņot ar ministriju katru iepirkumu, kaut arī vienas kronas vērtu. Tomēr dialogs ar māklsiniekiem, diskusija par kultūras un mākslas jēgu un kvalitāti iztrūka.

Lai nu kā, Čehijai šobrīd ir vajadzīgs jauns kultūras ministrs, tā kā Bessers decembra sākumā ir atkāpies no amata, jo savā deklarācijā divreiz aizmirsis pieminēt 230 tk dolāru vērtu īpašumu Floridā, turklāt viņa tuvs draugs uzņēmējs P.Hračs apsūdzēts krāpšanā un kukuļdošanā.

Redzēsim, kādi menedžmenta uzsvari sekos, turpinot iesāktās pārmaiņas čehu kultūras pārvaldībā. Pēc čehu preses raksta teiktā – Bessers ir nodemonstrējis, ka kultūras ministram nav obligāti jābūt māksliniekam, bet tajā pašā laikā ministram arī nav jābūt menedžerim, kuram nav lielas starpības, vai vadīt  operu vai vistu fermu.

Raksts “The culture minister need not be an artist, but Czechs don’t need another Besser” lasāms šeit.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s