DSC_17542.decembrī Culturelab ar Valmieras Novada fonda un LR Kultūras ministrijas atbalstu organizēja Cēsu iedzīvotāju mini-forumu “Kā Cēsis grib sagaidīt 810 gadu jubileju?”.
Cēsis savu 810.jubileju svinēs 2016.gadā, un šī gadskārta kalpo kā nozīmīgs atskaites punkts iepriekš paveiktajam, nosakot pilsētas nākotnes ieceres. Cēu 800 gadu jubileja, kas tika svinēta 2006.gadā, tika iekļauta UNESCO kultūras notikumu kalendārā un kļuva par būtisku iniciatīvu pilsētas izaugsmei kultūras jomā.

Mini-foruma “Cēsis 810” dalībnieki tika sadalīti darba grupās, katrai piešķirot kādas no spēcīgākajām Cēsu asociācijām – “Radošās Cēsis”, “Zaļās Cēsis”, “Lepnās Cēsis” un “Darbīgās Cēsis”. Pēc darba sesijas grupas prezentēja savu veikumu un varēja novērtēt pārējo idejas, balsojot par tām.

Tā, piemēram, darba grupa “Zaļās Cēsis” ierosināja svinēt svētkus, rīkojot zaļo nedēļu, kas pildīta ar visdažādākajiem pasākumiem, kā arī rīkot akcijas, aicinot iedzīvotājus un uzņēmējus stādīt kokus, tādā veidā dāvinot gaisu nākotnei. “Zaļās Cēsis” ieteica arī izveidot vairāk velosipēdu novietnes, ko savukārt klātesošie papildināja ar ideju par īpaši stilizētu Cēsu novietņu dizainu. Tāpat tika ieteikts rīkot sacensības starp daudzdzīvokļu namiem par atkritumu vākšanu un šķirošanu, otrreizējo materiālu izmantošanu mākslā un īpašu pasākumu rīkošanu, kuros jāiztiek bez elektrības, vai arī apmeklētāji to saražo paši.
Sanākušie arī rosināja sakārtot Cēsīm pieguļošos dabas objektus, piemēram, Ērgļu klintis, un, kaut arī administratīvi tie ir citos novados, pulcināt cēsniekus talkām, lai vismaz sakoptu to apkārtni.

Grupa “Darbīgās Cēsis” ieteica Cēsīs rīkot neierastu un interesantu pilsētnieku hobiju iepazīšanas un parādīšanas pasākumus un iespējamas meistarklases tiem, kuri vēlētos tos apgūt. Tāpat dzima ideja par Cēsu sportistu aleju un paraugdemonstrējumiem un sportošanu netradicionālās Cēsu vietās. “Darbīgās Cēsis” arī ierosināja radīt pilsētā gadsimtu elpu ar tērpu, auto, moto, aksesuāru un citām parādēm un izstādēm, ko papildināt ar kafejnīcu sacensībām kulinārijas jomā.

Savukārt darba grupa “Radošās Cēsis” akcentēja nepieciešamību pēc radošās mājas jauniešiem, kurā tie neatkarīgi no vecuma vai pieredzes var saturīgi pavadīt brīvo laiku, kā arī pēc “dzīvās” skatuves pilsētas centrā, kas būtu atvērta Cēsu talantiem. Tāpat tika ieteiktas idejas radīt cēsnieku operu, pilsētas informācijas stendu labirinta veidā, veidot zaļumballes un īpašas mūzikas skolas programmas pieaugušajiem.

Savu veikumu prezentēja arī grupa “Lepnās Cēsis”, kura ierosināja izveidot slaveno cēsnieku katalogu, kurā apkopoti dižākie pilsētas dēli un meitas, kā arī sarīkot īpašu godināšanas pasākumu tiem, kuri veiksmīgi nes Cēsu vārdu Latvijā un pasaulē. Vienlaikus “Lepnās Cēsis” ieteica rīkot Cēsu izpildītāju lielkoncertu un īpašu Cēsu mākslinieku izstādi. Savukārt, ņemot vērā, ka Cēsis ir Latvijas karoga dzimtene, darba grupa izteica ideju par īpašu akciju “Karoga ceļš”, kurā pulcināt cēsniekus, izveidojot dzīvu karogu no sarkanbaltsarkanos kreklos tērptiem cilvēkiem, kas simboliski varētu vīties pa Rīgas ielu – ceļu, kas vēsturiski savienojis Cēsis ar Latvijas galvaspilsētu. Izskanēja arī idejas par īpašu “Cēsīm 810” karnevālu, Cēsu muzeja rīkotu 810 interesantu priekšmetu izstādi, AS “Cēsu alus” svētkiem, konkursu skolēniem un pieaugušajiem “Gaišākais Cēsu prāts”, kā arī par speciālu Cēsu vēstniecību Rīgā, kurā gadu līdz “Cēsīm 810” svinībām notiktu īpaši informatīvi un izklaidējoši pasākumi, rosinot interesi par Cēsīm, to vēsturi un gadadienu.

Balsojumā, kas notika pēc prezentācijām, vislielāko klātesošo atzinību izpelnījās grupas “Zaļās Cēsis” ideja par mākslas pasākumiem un akustiskajiem koncertiem, kuros jāiztiek bez elektrības, izmantojot dabīgus skaņas pastiprinātājus, dzīvo uguni, vai arī saražojot nepieciešamo elektroenerģiju uz vietas, kā arī “Lepnās Cēsis” ideja par dzīvo “Karoga ceļu”, kurā varētu iesaistīties ne tikai cēsnieki un kas varētu izskanēt arī visas Latvijas mērogā, iespējams, uzstādot jaunu Ginesa rekordu.

Populārākās idejas tiks virzītas tālākai sabiedriskai apspriešanai un iekļaušanai “Cēsu 810” jubilejas pasākumos.

VNF-logo-brivpratigajiemlogo-kultura-lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s