Cēsis, Liepāja, Jūrmala un Rīga ir iesniegušas pieteikumus, lai pretendētu uz Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu 2014.gadā. Komisija, ko veidos septiņi eksperti no Eiropas savienības institūcijām un seši no Latvijas, izvērtēs, kuru pilsētu pieteikumus virzīt otrajai kārtai.

Gan Cēsis, gan Liepāja piedāvā kultūras programmas veidošanā iesaistīt reģionu – Liepāja sadarbojas ar Kurzemes plānošanas reģiona administrāciju, Kurzemes tūrisma asociāciju, Kuldīgu, Saldu, Aizputi, Talsiem, Ventspili un Grobiņu. Savukārt Cēsis startē kopā ar Vidzemes plānošanas reģionu un Vidzemes pilsētām — Valmieru, Gulbeni, Alūksni, Limbažiem, Madonu, Valku un Ainažiem.

Līdzīga prakse, vienas pilsētas robežas paplašinot līdz reģionam, ir sastopama arī citviet Eiropā. Luksemburga un “Lielais reģions” 2007. gada Eiropas Kultūras galvaspilsētas programmā iesaistīja kaimiņu reģionus ar kopskaitā 11 miljoniem iedzīvotāju; Vācijas pilsēta Esene, kas saņems titulu 2010. gadā, pārstāvēs Rūras reģionu un arī Slovēnijas pilsētas Mariboras pieteikumā 2012. gadā ir iesaistīts viss Slovēnijas austrumu reģions. Latvijā gan publiskā telpā nav izskanējusi diskusija, vai Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākums labāk būtu īstenojams kādā no reģioniem, sniedzot iespēju šim reģionam iegūt uzrāvienu savā attīstībā, vai arī būtu jāatbalsta Rīgas mērķi kļūt par Baltijas kultūras metropoli.

Analoģisks atlases konkurss pašreiz norit Zviedrijā, kur 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas titulam pieteikušās arī četras pilsētas – Lunda, Umea, Gavle un Upsala. Atšķirībā no Latvijas, Zviedrijas pilsētas savus konkursa piedāvājumus uzsākušas gatavot krietni agrāk, piemēram, Lunda sākusi strādāt pie sava Eiropas kultūras galvaspilsētas redzējuma jau 2001.gadā. Turklāt Zviedrijas pilsētas ir publiskojušas iesniegtos Eiropas kultūras galvaspilsētas pieteikumus savās mājas lapās.

2008.gada nogalē pēc starptautiskās žūrijas lēmuma būs zināms, kuras no minētajām Latvijas un Zviedrijas pilsētām tiks izvirzītas uz konkursa otro kārtu, lai noteiktu abas uzvarētājpilsētas 2009.gada rudenī.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s