Pēc Nacionālā kino centra un Rīgas kinomuzeja iniciatīvas no 8. līdz 14.janvārim  Kinoteātrī “Rīga” norit Kultūras kanona filmu nedēļa. Tās ietvaros skatītājiem ir iespēja noskatīties gandrīz visas kultūras kanonā iekļautās filmas.

2008. gadā noslēdzās Kultūras ministrijas (KM) ierosinātais darbs pie Latvijas Kultūras kanona veidošanas, nosakot visu laiku labākos darbus septiņās kultūras nozarēs. Ekspertu darba rezultātā izveidots 12 filmu saraksts, kas lasāms portālā “kulturaskanons.lv”. 2009. gada nogalē šo filmu noskatīšanās kļuva iespējama portāla “filmas.lv” apmeklētājiem 874 Latvijas publiskajās bibliotēkās, bet 2010. gada sākumā Kultūras kanona filmas beidzot skatāmas tādā veidā, kam tās patiesībā tika radītas – uz lielā ekrāna kinoteātrī.

Par godu filmu skatei izdots informatīvs buklets, kas dod iespēju uz ierastām lietām paskatīties no citas puses – kinokritiķes Ditas Rietumas komentāri ļauj noskaidrot, kas ir tas būtiskais, kas šīm 12 filmām licis kļūt par mezgla punktiem Latvijas kinovēsturē.

Lai arī sākotnēji Kultūras ministrija bija iecerējusi veikt plašu kultūras kanonā iekļauto kultūras vērtību popularizēšanas darbu, tomēr, kā norāda KM sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule, iecerētā grāmatas un CD Rom izdošana samazinātā finansējuma situācijā nebūs īstenojama. Bet šogad ir iecere popularizēt kultūras kanona vērtības, īpaši akcentējot skolu mērķauditoriju, ja vien tiks piešķirts plānotais finansējums.

Portālā “Compendium: Cultural Policies and Trends in Europe” var izlasīt Peter Duelund rakstu par kultūras kanonu veidošanas procesu Eiropā “National Cultural Canons as a Cultural Policy Response to Globalisation?”. Viņš secina, ka rodas daudzi jautājumi par to, cik lielā mērā šie kanoni ietver daudzveidību, un vaicā, kāda būs kanonu ietekme nākotnē: vai tie apdraudēs daudzveidību jeb veicinās vienotību.

Viena doma par “Popularizē kultūras kanonu

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s