Ministru kabinets 2010.gada 9. martā nolēma, ka no šī gada 1. jūlija kases aparāts būs vajadzīgs arī izklaides, sporta un atpūtas pasākumu rīkotājiem, iekasējot ieejas maksu un samaksu par inventāra nomu un citiem papildus pakalpojumiem. Tiesa, no šī noteikuma izpildes ir atbrīvotas valsts un pašvaldību budžeta iestādes. Šādu noteikumu pieņemšana apgrūtinās biedrībām un citiem uzņēmumiem kultūras pasākumu organizēšanu, turklāt tās nostādīs vēl nevienlīdzīgākās attiecībās pret valsts un pašvaldību kultūras institūcijām. Piemēram, neatkarīgs teātris, kas izrāda bērnu izrādes, būs spiests iegādāties kases aparātu, savukārt pašvaldības pārziņā esošais kultūras nams no šīs prasības būs atbrīvots. Tas ir pretrunā ar valdības kopējo apņemšanos arvien vairāk decentralizēt valsts funkciju īstenošanu, tostarp deleģējot dažādu funkciju realizēšanu nevalstiskajam sektoram.

Līdz šim, ņemot vērā, ka kases aparātu iegādes un uzturēšanas izmaksas varētu būt ekonomiski nepamatotas salīdzinājumā ar iespējamo skaidras naudas darījumu apjomu, no kases aparātu lietošanas bija atbrīvotas organizācijas, kas saņēma maksu par ieejas biļetēm, inventāra nomu un citiem papildu pakalpojumiem sporta, kino, kultūras un izklaides pasākumos, par ieejas maksu muzejos, vēsturiskos objektos, botāniskajos dārzos, zooloģiskajos dārzos, rezervātos, brīvdabas objektos, kā arī par ieejas maksu un inventāra nomu atpūtas vietās brīvā dabā, atrakciju un atpūtas parkos.

Jauno grozījumu anotācijā rakstīts, ka šajās nozarēs ir vērojams skaidras naudas apgrozījuma pieaugums (piemēram, realizējot ieejas biļetes uz pasaules līmeņa mākslinieku koncertiem), tādējādi pastāv augsts nodokļu nemaksāšanas risks un ir nepieciešams pārskatīt līdz šim noteiktos atbrīvojumus kases aparātu lietošanā. Atbrīvojumi kases aparātu lietošanā nosakāmi tikai tiem nodokļu maksātājiem, kuriem ir zems nodokļu risks, piemēram, valsts un pašvaldību budžeta iestādēm.

Resursi

Noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2007.gada 2.maija noteikumos Nr.282 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība”
Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība
DB.lv, 09.03.2010. “Kases aparātus būs jālieto privātos muzejos un zaļumballēs”
Delfi, 09.03.2010. “Ieejas maksu izklaides pasākumos vairs nevarēs iekasēt bez kases aparāta”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s