2011.gada 20.jūlijā stāsies spēkā jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 132 „Rotaļlietu drošuma noteikumi”, kas ir izdoti, lai īstenotu Eiropas Savienības dalībvalstīm saistošo Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 18.jūnija Direktīvu 2009/48/EK par rotaļlietu drošumu. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir sācis veikt pārbaudes grāmatnīcās un informēt grāmatniekus par jaunajiem noteikumiem.

Vasarā stāsies spēkā pastiprinātas drošības normas, bet būs pārejas periods – divi gadi izdevumiem ar sīkām un potenciāli bīstamām detaļām, bet trīs – lai tiktu novērsta konkrētu ķīmisku vielu izmantošana bērniem paredzētu rotaļlietu ražošanā. Rotaļlietu drošuma noteikumi attiecināmi tikai uz tām grāmatām, kas saskaņā ar noteikumiem atbilst rotaļlietas definīcijai, kas ir “jebkurš izstrādājums vai materiāls, kas īpaši projektēts vai paredzēts, lai ar to rotaļātos bērni, kas ir jaunāki par 14 gadiem”.

Gan Latvijas Grāmatnieku ģilde, gan Latvijas Grāmatizdevēju asociācija ir sašutuši par veiktajām pārbaudēm un PCAT “patvaļīgo” MK noteikumu interpretāciju. Grāmatizdevēji iebilst, ka MK noteikumos nav minēts vārds “grāmata”. Asociācija uzskata, ka PTAC “iegribu dēļ” liela daļu grāmatu bērniem līdz 14 gadu vecumam un gandrīz visas grāmatas bērniem līdz 36 mēnešu vecumam, klasificē kā rotaļlietas un vienīgie izņēmumi esot grāmatas, ko vecāki lasa bērniem priekšā.

Direktīva ir pieņemta jau 2009.gadā, LR Ministru kabineta noteikumi – 2011.gada 15.februārī un ir publiski pieejami, nevis “slēpti” no Latvijas grāmatizdevējiem, kā tiek apgalvots. Arī direktīvā nav atrodams vārds “grāmata”, tomēr ir pieejamas plaši un pārskatāmi izstrādātas vadlīnijas , kurās ekspertu grupa ir skaidrojusi dažādus aspektus, kā šo direktīvu interpretēt – gan attiecībā uz grāmatām, gan mūzikas instrumentiem, gan rotaļlietām, kas domātas pašiem mazākajiem.

Arī PTAC  sniedz paskaidrojumu, kādēļ uz daļu no grāmatām tiek attiecinātas drošības prasības. Grāmatām, kas atbilst rotaļlietas definīcijai nedrīkst būt, piemēram, sīkas viegli noņemamas detaļas, to sastāvā – aizliegtas ķīmiskas vielas, atdalāmi sīki magnēti vai viegli pieejamas baterijas. Tāpat arī skaņas nedrīkst pārsniegt noteiktu līmeni, kas var bojāt bērna dzirdi.

Piemēram, Lielbritānijā izdevēji nenoliedz, ka šī direktīva attiecas arī uz grāmatām – grāmatizdevēju asociācija, mēģinot skaidrot jauno direktīvu, tās ietekmi un piedāvāt risinājumus, bērnu grāmatu izdevējiem rīkojusi semināru.

Desmit Lielbritānijas izdevēji izveidojuši “The Publishing Industry Product Safety Forum” – datubāzi, kas palīdzētu izdevējiem klasificēt ķīmiskās vielas, kas tiek izmantotas grāmatu izdošanas procesā un atklātu to atbilstību ES pieņemtajiem ķīmisko vielu drošības standartiem.

Resursi:

Likumi.lv, 15.02.2011. MK noteikumi Nr.132 “Rotaļlietu drošuma noteikumi” (“LV”, 40 (4438), 11.03.2011.) [stājas spēkā 20.07.2011.]

EUR-LEX: Official Journal of the European Union, Directive 2009/48/EC of the European Parliament and of the Council of 18 June 2009

Latvijas Grāmatizdevēju asociācija, Patērētāju tiesību aizsardzības centra patvaļīgā likumdošanas interpretācija apdraud bērnu grāmatas

NRA, 29.04.2011. No tirdzniecības būs jāizņem tūkstošiem bērnu grāmatu

Latvijas Avīze, 28.04.2011. Vai bērnu grāmatas pielīdzināmas rotaļlietām?

Tvnet, 28.04.2011. Vai pazudīs tūkstošiem grāmatu?

Delfi, 27.04.2011. Grāmatizdevēji sola tiesāties par bērnu grāmatu pielīdzināšanu rotaļlietām

Diena, 27.04.2011. Grāmatu izdevēji: PTAC patvaļīgā likumu interpretācija apdraud bērnu grāmatas

Diena, 21.04.2011. Grāmtnieki sašutuši, ka no tirdzniecības jāizņem vairākas bērnu grāmatas

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s