Starptautiskā žūrija ir izvēlējusies 2016.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas. Sīvā nacionālā konkurencē pie titula tikušas Vroclava Polijā un Donostia-San Sebastián Spānijā.

Vroclavas devīze – Spaces for Beauty -akcentē skaistuma un estētikas nozīmi cilvēku ikdienā, vai nu tā būtu pilsētvide vai virtuālā vide.

Gada zīmīgāko pasākumu vidū ir plānota Teātru olimpiāde; projekts “No more walls” (vairs nekādas sienas) ar Brīvības un protesta dziesmu festivālu, Sociāli Atbildīgās fotogrāfijas festivālu un jaunām apgleznotām sienām Vroclavā; Ginesa rekorda uztādīšana, daudziem ģitāristiem vienlaicīgi spēlējot Džimija Hendriksa dziesmu Hey, Joe; Bezpajumtnieku futbola čempionāts; Intelektuāļu kongress pasaules mieram; Eiropas kino balvas pasiegšanas, Brave pasaules kultūru festivāls un citi mūzikas, kino festivāli. Vroclavā paredzēts atvērt Modernās mākslas muzeju, organizējot mediju mākslas bjennāli. Gada nogalē plānota Pablo Pikaso izstāde kopā ar Kids’ Guernica projekta izstādi – slavenā mākslas darba Guernika interpretācijas bērnu darbos.

San Sebastianas devīze – Enerģijas viļņi saistās ar ideju, ka galvenais pasaules pārmaiņu virzītājspēks ir paši cilvēki, pilsoņu un kopienu kustības. Programmā uzsvars likts uz mierīgu līdzās pastāvēšanu un savstarpēju sadarbību starp dažādām kultūrām. Kultūras gada programmas izveide pilsētas pieteikumā atspoguļota kā kuģa kursa noteikšana, izvēloties atbilstošās vērtības un instrumentus.

Programmā netiek īpaši izcelti kādi mega pasākumi, bet plānotie projekti konsekventi balstās uz iedzīvotāju plašu iesaisti vispārējas labklājības nodrošināšanai, izvirzot publiskai diskusijai un mākslinieku interpretācijai aktuālos sabiedriskos jautājumus – ko nozīmē mūsu videi auto kultūra, ko mēs saprotam ar robežām, kā izprotam viesmīlību, kā mācamies saglabāt Atlantjas okeāna bioloģisko dažādību u.c., īpaši orientējoties uz sociāli atstumto grupu iekļaušanu. Viens no projektiem paredz Eiropas Savienības himnas – Bēthovena Odas priekam interpretāciju un jaunu versiju radīšanu ar plašu jauno mūziķu un komponistu iesaisti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s