Ņemot vērā, ka jaunā kultūras ministre Ž.Jaunzeme-Grende agrāk pārstāvējusi uzņēmēju intereses, nebūt nav brīnums, ka galdā tiek likti tieši ekonomiskie argumenti kultūras  finansējuma aizstāvībai.

Nedēļas garumā vairākās intervijās ministre par kultūru runāja kā ekonomikas sastāvdaļu, uzsverot, ka katrs kultūrā ieguldītais lats atmaksājas. Uzsvars, līdzīgi kā Eiropā, tiek likts uz radošajām industrijām (nākotnē kultūras atbalsta programmu Eiropas Savienībā paredzēts nodēvēt par “Creative Europe” – “Radošo Eiropu”, lielāku vērību piešķirot tieši radošo industriju atbalstam), piesaucot Bilbao efektu (grandiozas arhitektūras modernās mākslas muzejs Spānijā, kas veicināja tūristu interesi par Bilbao pilsētu). Ministresprāt, tādēļ arī Latvijā būtu jāceļ modernās mākslas muzejs.
Neiztrūkst salīdzinājumu ar Igauniju, kur radošo uzņēmēju atbalstam ieviesta speciāla ES programma “Creative Estonia” – “Radošā Igaunija”. Arī iepriekšējā kultūras ministre Sarmīte Ēlerte nesen nākusi klajā ar paziņojumu, ka Latvija radošo industriju attīstībā atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.

Kā piemērs kultūras ekonomiskajam efektam Latvijā vairākkārt tiek nosauktas Cēsis un Cēsu Mākslas festivāls, kas pēc ministres Ž.Jaunzemes-Grendes vārdiem ir sekmējis to, ka cilvēki pārceļas dzīvot uz Cēsīm. Ministre 2.novembra raidījumā “100 g kultūras” min, ka “Cēsis ieguldot konkrētu naudas summu, ieguva 11 sakoptus objektus un 20 milj Eiropas naudas.” Culturelab būtu interesanti uzzināt šī piemēra detalizētāku izklāstu, īpaši tāpēc, ka ministre solījusi balstīties uz faktiem nevis mītiem.

Kultūras jomas pārstāvjiem savukārt iesakām apgūt ekonomisko terminoloģiju, jo, šķiet, tuvākā nākotnē varētu noderēt.

Intervijas ar Ž.Jaunzemi-Grendi aizvadītajā nedēļā radio un TV:
raidījums LTV “Jauna nedēļa” 01.11.11.,
raidījums LTV “100g kultūras” 02.11.11.,
raidījums “Kultūras Rondo” Latvijas Radio1 04.11.11.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s