Ne tikai Lielbritānijā, bet arī Latvijā un citās valstīs, valdība labprāt atbalsta inovācijas, tā kā tās sniedz potenciālu augstākas pievienotās vērtības radīšanai ekonomikā.

Par inovācijām mākslas un kultūras jomā tomēr tiek maz runāts. Nav īpaši skaidrs, vai tas būtu sociāli vēlams un kā novērtēt veikto inovāciju rezultātus. Viens no pionieriem šai darbības laukā, veicinot digitālās inovācijas kultūras jomā, ir Lielbritānijā izveidotais Digitālais Izpētes un Attīstības fonds mākslai un kultūrai. Fonds tapis sadarbības rezultātā starp Anglijas Mākslas padomi, Humanitāro Zinātņu Izpētes padomi (AHRC) un sabiedrisko organizāciju Nesta. Fonda mērķis ir savienot trīs sektorus – kultūras organizācijas, tehnoloģiju kompānijas un akadēmiskos pētniekus (lai rezultātā – no jau realizētajiem digitālajiem inovāciju projektiem varētu mācīties arī citas kultūras organizācijas, kas tieši nav piedalījušās fonda projektos).

Kultūras organizācijas Lielbritānijā tika aicinātas iesniegt pieteikumus fondam, lai testētu izveidotos tehnoloģiskos risinājumus jauniem biznesa darbības modeļiem un jauniem veidiem dialoga veidošanai ar auditoriju. Projekti ietver sociālo mediju un lietotāju radīta satura, mobilo un spēļu aplikāciju, apmācību un izplatīšanas resursu pielietojumu. Pirmajā kārtā, sadalot 0,5 milj mārciņu fonda finansējuma, ir atbalstīti astoņi projekti.

Notingemas mākslas galerija sadarbībā ar tehnoloģiju kompāniju Artfinder un Birmingemas universitāti veido interneta portālu, kurā galerijām un māksliniekim būs iespējams mainīt un pārdot mākslas darbus, kā arī audtorijai balsot, kļūstot par virtuāliem mākslas kuratoriem.

Londonas Simfoniskais orķestris testē mobilo aplikāciju, kas ļaus attīstīt mobilo mārketingu un pārdot studentiem biļetes ar atlaidēm. Caur aplikāciju būs iespējams uzzināt par tuvumā esošajiem pasākumiem un dalīties iespaidos sociālajos medijos. Salfordas universitātes pētnieki organizē fokusa grupas un aptaujas, lai novērtētu projekta sekmes.

Imperiālais Kara muzejs attīsta jaunu sistēmu komunikācijai ar muzeja apmeklētājiem, paplašinot muzeja kolekcijas pārstāvniecību virtuālajā realitātē un sociālajos medijos. Exhibition Road Cultural Group veidos mobilo aplikāciju interesentiem, kas Londonā vēlēsies apmeklēt tās vietas, kas saistītas ar Čarlza Dikensa dzīvi un literārajiem darbiem. Tāpat tiks izvērtētas iespējas orķestriem piesaistīt jaunu auditoriju attālākos reģionos caur digitālajām translācijām, tādējādi gūstot arī papildus ienākumus.

Fonds uzsver, ka tā pašmērķis nav mākslas formu inovācijas kā tādas. Fonds finansiāli palīdz tām kultūras organizācijām, kas vēlas eksperimentēt ar jauniem darbības veidiem, tādējādi perspektīvā sniedzot lielākas iespējas ienākt digitālajam inovācijām kultūras laukā. Katrā ziņa interese no Lielbritānijas kultūras organizāciju puses bija liela – kopā tika saņemti 494 pieteikumi. Cerams, ka arī Latvijā kaut kad drīzumā varēs tikt izveidota sekmīga sadarbība starp kultūras organizācijām un IT uzņēmumiem, ieviešot digitālos pilotprojektus.

The Guardian raksts: Innovation in arts and culture, 03.04.12.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s