Atbilstoši Latvijas rakstnieku darba grupas izplatītajam paziņojumam, 2. maijā Kultūras ministrijā pēc ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes iniciatīvas notika diskusija „Literatūras un grāmatniecības nozares attīstība”. Rakstnieku darba grupa Noras Ikstenas vadībā bija izstrādājusi attīstības dokumentu, lai risinātu pašreizējo situāciju ar nepietiekamu finansējumu latviešu valodas un literatūras pastāvēšanai un attīstībai.

Pēc Noras Ikstenas teiktā, diskusijā no ministrijas puses tomēr sākotnēji nebija paredzēts apspriest darba grupas veikumu, bet, par spīti profesionāļu paveiktajam, nozares analīzi veikt “no nulles”, izmantojot mārketinga un koučinga paņēmienus. Atsaucoties vārdā nenosauktu personu aicinājumam, kuri dokumentu atzinuši par nepilnīgu, ministre diskusijā aicinājusi Rīgas Biznesa skolas pasniedzēju Mārtiņu Mārtinsonu kopā ar darba grupas locekļiem un citiem nozares speciālistiem vēlreiz apspriest nozares stiprās un vājās puses, riskus, iespējas un nozares attīstības galvenos stratēģiskos virzienus, kas jau sākotnēji tika identificēti sagatavotajā dokumentā. Pēc darba grupas locekļu un pieaicināto ekspertu izteiktajiem iebildumiem notika dokumenta īsa prezentācija, kurai sekoja asa vārdu pārmaiņa vairāku stundu garumā.

Diemžēl sarunas laikā netika rasti nekādi kopsaucēji. Uz jautājumiem par pašas ministres redzējumu Ž. Jaunzeme-Grende atteikusies atbildēt, aizbildinoties ar frāzēm “mēs pie tā strādājam” un “to es jums neteikšu”. Ministres uzvedība un sacītais licis klātesošajiem šaubīties par viņas izpratni par nozari un tās nozīmi latviešu valodas, literatūras un nacionālās identitātes saglabāšanā, kompetenci un atbilstību amatam.

Darba grupas vadītāja Nora Ikstena cer, ka darba grupas sagatavotie priekšlikumi tiks ņemti vērā, ministrei tiekoties ar Saeimas Izglītības, kultūras un sporta komisiju š. g. 15.maijā.

Darba grupā strādāja rakstniece, SIA “Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja” padomes locekle Nora Ikstena, Valsts kultūrkapitāla fonda Literatūras nozares ekspertu komisijas locekle Maija Burima, KM Nozaru politikas nodaļas vecākā referente Līga Buševica, Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas pārstāvis Artis Ērglis, SIA “Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja” valdes locekle Andra Konste, biedrības “Latvijas Literatūras centrs” direktors Jānis Oga, biedrības “Latvijas Grāmatizdevēju asociācija” valdes priekšsēdētāja vietniece (tagad valdes priekšsēdētāja) Renāte Punka, literatūras pedagoģe, literatūrzinātniece Lita Silova, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra direktore, Latvijas Bibliotekāru biedrības priekšsēdētāja Silvija Tretjakova un dzejnieks Jānis Vādons.

Diskusijā piedalījās darba grupas locekļi N. Ikstena, L. Buševica, J. Oga, R. Punka, L. Silova, S. Tretjakova, J. Vādons, kā arī LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētniece, kultūras socioloģe Dagmāra Beitnere, Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas pārstāvis, SIA “Jelgavas tipogrāfija” pārdošanas vadītājs, Māris Matrevics, apgāda “Dienas Grāmata” vadītāja Dace Sparāne-Freimane, Nacionālās kultūras padomes pārstāve, rakstniece Inese Zandere, Latvijas Rakstnieku savienības valdes locekle, literatūrkritiķe un tulkotāja Ieva Kolmane, žurnālists un rakstnieks Mārtiņš Barkovskis (Otto Ozols), VKKF Literatūras nozares ekspertu komisijas pārstāvis, žurnālists, rakstnieks Arno Jundze, rakstniece Dace Rukšāne, Latvijas Bankas pārstāvis Kristaps Otersons, Valmieras teātra aktieris Mārtiņš Meiers, KM Kultūrpolitikas departamenta direktore Jolanta Treile un KM Nozaru politikas nodaļas pārstāves Iluta Treija un Liega Piešiņa.

Savukārt 7.maijā ir paredzēta kultūras ministres tikšanās ar Latvijas kultūras aliansi (Radošo savienību padome+biedrība “Laiks kultūrai” (Latvijas nacionālas nozīmes kultūras institūciju vadītāju izveidota biedrība)+Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija), pārrunājot jautājumus, ko alianse rakstījusi savā vēstulē (Kultūras alianses vēstule kultūras ministrei), par kuriem ministre jau uzstājīgi tika iztaujāta LTV raidījumā “100.pants.” Žurnālista Nila Saksa viedoklis par ministres atbildēm raidījumā lasāms šeit.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s