Saistībā ar valdības plānu samazināt ministriju skaitu, apvienojot vairākas ministrijas, ir aktualizējies arī jautājums par Kultūras ministriju. Līdz šim visos reorganizācijas plānos tika iezīmēta Kultūras ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas apvienošana. Tiesa, šādu plānu kā racionālu neatbalstīja ne bijusī Kultūras ministre Helēna Demakova, ne pašreizējā Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe.

Savukārt Tautas partijas piedāvātajā ministriju reorganizācijas plānā Kultūras ministrija tiek saglabāta kā atsevišķa struktūrvienība, ierosinot tūrisma funkciju pārņemšanu.

Gandrīz pusē no Eiropas valstīm pastāv atsevišķa Kultūras ministrija, savukārt citviet kultūras nozares pārvaldība apvienota ar tūrismu (visbiežāk), kultūras mantojumu, sportu, jaunatnes lietām vai plašsaziņas līdzekļiem un audiovizuālajiem medijiem. Tikai dažās valstīs (Austrija, Somija, Ungārija) Kultūras un izglītības ministrija ir vienota (tiesa, Somijā ir viena ministrija, bet divi ministri – izglītības un kultūras).

Latvijā sports līdz šim bija Izglītības un zinātnes ministrijas, jaunatnes lietas – Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrijas pārraudzībā, tūrisms – Ekonomikas ministrijas uzmanības lokā.

Ja Latvijā tiktu apvienotas izglītības un kultūras nozares, ļoti iespējams, ka novārtā paliktu kultūras nozare, ņemot vērā izglītības jomas sazarotību, samilzušās problēmas un gaidāmās reformas.

Pret kultūras ministrijas apvienošanu atklātu vēstuli publicējusi Latvijas Arhitektu savienība. “Nedrīkst nenovērtēt tās sistēmas un iestādes, kur reformas jau ir notikušas un salīdzinoši ar nelieliem līdzekļiem tiek organizēts efektīvs darbs. Finansējuma samazinājums nevar būt mehānisks, vienlīdz finansējumu nogriežot nozīmīgās nozarēs, kur agrāk tas trūka, un tur, kur bija finansējuma pārpilnība,” pauž arhitekti.

Reorganizācijas plānus premjers turpinās apspriest ar partijām 27.janvārī.

Resursi:

Diena, 16.01.2009.: “Godmaņa piedāvājumā sešu ministriju un 52 valsts iestāžu reorganizācija”
Delfi, 23.01.2009.: “Arhitekti satraukti par iespējamo KM un IZM apvienošanu”
Diena, 23.01.2009.: “TP piedāvā samazināt ministriju skaitu līdz 11”
Tautas partijas mājas lapa, 23.01.2009.: “Tautas partijas piedāvājums valsts pārvaldes reorganizācijai”
Eiropas kultūrpolitiku apskats: Compendium – Cultural Policies and Trends in Europe

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s