Lai arī Nacionālā kino centra (NKC) izvirzītā vīzija “Miljons piecos gados” ir sasķobīta finansējuma samazinājuma dēļ (pagaidām nozares projektu dotācijā samazinājums 40%; kārtējā projektu konkursā nav atbalstīti jaunu spēlfilmu projekti, tikai piecu iesākto filmu pabeigšana), tomēr uzstādījums par orientāciju uz skatītājiem ir saglabāts un tiek īstenoti vairāki projekti, kas Latvijā veidotās filma popularizē plašākai publikai.

Nacionālā Kino centra direktore Ilze Gailīte-Holmberga stāsta: “Jauno projektu izvērtēšanā pielietosim jaunu punktu sistēmu, kurā producentam pienākas papildus punkti par projektiem un filmas izplatīšanas stratēģiju, kas vērsta uz plašu auditoriju.”

2008. gadā, finansējumam palielinoties, tika aizsāktas divas jaunas iniciatīvas: atsevišķs konkurss projektiem, kas veicina Latvijas filmu izplatīšanu Latvijā, kā arī atbalsts Latvijas filmu pirmizrādēm K/T Rīga. Atbalsts pirmizrādēm KT Rīga šogad nebūs iespējams, savukārt neliels izplatīšanas atbalsts tiek plānots gada otrā pusē, ja vien būs pieejams pašreiz plānotais finansējums.

Tā kā filmas Latvijā pēdējos gados uzņēma arvien vairāk, bet kinoteātru un kinoekrānu skaits dramatiski samazinājās (1990. gadā Latvijā bija 90 kinoteātri ar 1103 ekrāniem, 2008. gadā – 15 kinoteātri ar 50 ekrāniem), tad vairāki projekti tiek īstenoti filmu nekomerciālās izplatīšanas jomā.

70 Latvijas filmu izlasi  ir iespējams noskatīties tiešsaistē Latvijas bibliotēkās. Pagājušajā gadā NKC uzsāka jauno politikas iniciatīvu „Latvijas filmu zelta fonda atjaunošana, digitalizācija un pieejamības nodrošināšana” – 874 publiskajās bibliotēkās visā valstī (4000 datorvietās) nodrošināta iespēja apmeklētājiem bez maksas noskatīties pēdējo gadu labākās Latvijas filmas. Projekta realizēšanā NKC sadarbojas ar V/A Kultūras informācijas sistēmas (KIS).

Līdzās filmu skatīšanās iespējai, informatīvo funkciju pilda portāls
www.filmas.lv, kur atrodama informācija par izlasē iekļautajām filmām un to autoriem, par jaunākajiem notikumiem Latvijas kinodzīvē un Nacionālo filmu festivālu “Lielais Kristaps”. Šī sadaļa pieejama no jebkura datora visā pasaulē, savukārt noskatīties filmas iespējams tikai pie bibliotēku datoriem, kas pieslēgti iekšējam tīklam Valsts vienotajā bibliotēku informācijas sistēmā. Šogad esošo filmu kolekciju paredzēts papildināt ar 75 Latvijas jaunāko laiku filmām.

Vēl viena jauna iniciatīva ir Kinobusiņš – ceļojoša apvienība, kas dodas cauri visai Latvijai, lai iepriecinātu mazos un lielos skatītājus ar sirsnīgām un jaukām latviešu animācijas filmām. Šis projekts veidots, sadarbojoties Nacionālajam kino centram ar ģenerālsponsoru Hipotēku banku, kā arī ar Amigo un Amerikāņu auto klubu.

Projekts norisināsies no 2009. gada marta līdz 2010. gada pavasarim, apmeklējot 144 Latvijas pilsētas un pagastus. Animācijas filmas tiks demonstrētas kultūras namos vai citās pagasta piedāvātās publiski pieejamās telpās. Plānoti 48 braucieni, katrā no tiem Kinobusiņš apmeklēs trīs vietas. Seansi ir paredzēti sestdienās – tā, lai visa ģimene to varētu apmeklēt kopā. Ieejas maksa ir simboliska – 1 santīms.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s