Ministru prezidenta Valda Dombrovska trešās valdības izstrādātā deklarācija kultūras jomā nav ļoti detalizēta, kā arī neiezīmē būtiskas reformas kultūras nozarē. Vairāki darbi tiks turpināti – tiek solīts pabeigt Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību, nodrošināt kvalitatīvu XXV Vispārējo latviešu dziesmu un XV Deju svētku sagatavošanu un norisi, turpināt modernizēt bibliotēku vienoto informācijas sistēmu un kultūras resursu digitalizēšanu. Jācer, ka beidzot dzīvē tiks īstenots solījums atjaunot Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumu, kas pēdējos gados ir samazināts par 2/3. Proporcionāli daudz vietas kultūras sadaļā ir atvēlēts reģionu un novadu kultūras attīstībai – solījums atjaunot mērķdotācijas pašvaldību amatiermākslas kolektīvu vadītāju darba samaksai un veicināt profesionālās mākslas pieejamību Latvijas reģionos un novados. Tāpat tiek solīts izstrādāt reģionālo un novadu daudzfunkcionālo kultūras centru attīstības valsts programmu, lai gan līdzīgas programmas darbība tika atcelta pavisam nesen – iepriekšējās valdības darbības laikā.

Lai arī jaunā kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, bijusī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītāja, minēja, ka kultūras ministrs ir ģēniju un talantu koordinators, tomēr deklarācijā nekas nav minēts par laikmetīgās mākslas un kultūras attīstību, kā arī nav pausta skaidra attieksme pret esošo kultūras institūciju tīklu un profesionālās mākslas attīstību. Kultūrizglītība, kas veido apmēram trešadaļu Kultūras ministrijas budžeta, nav pieminēta vispār.

Resursi
Valda Dombrovska pirmās valdības deklarācija
Valda Dombrovska otrās valdības deklarācija
Valda Dombrovska trešās valdības deklarācija

2 domas par “Jaunās valdības deklarācija kultūras jomā atbalsta reģionus un pašdarbību

  1. Ir gan atšķirības arī turpināmo darbu formulējumā – piemēram, iepriekšējā deklarācijā tika visai aptuveni solīts nodrošināt bibliotēku sistēmas darbību, ko tagad nomainījis solījums modernizēt bibliotēku vienoto informācijas sistēmu, kas ir daudz šaurāks un konkrētāks. Tāpat līdz šim tika runāts par kultūras mantojuma saglabāšanu un papildināšanu, t.sk. digitālā veidā, taču tagad ļoti konkrēti tiek solīta kultūras resursu digitalizēšana. Savukārt punkts par VKKF padarīts nekonkrētāks, atsakoties no konkrētā solījuma par 15% no kultūras budžeta. Tad jau manīs, kā tas viss dzīvē izskatīsies, pirmkārt jau valdības rīcības plānā, un vai tam būs arī kaut kāds finanšu segums.

  2. Visi solijumi atkarīgi no budžeta, ja tas strauji nepieaugs nēkamgad, un tas visdrīzāk nenotiks, tad ministrijas teiktas klūs vēl abstraktāks un mazāk pildāms.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s