Rīga un Ventspils ir apstiprinājušas pašvaldības budžetus 2009. gadam. Ventspils pilsēta plāno 2009. gadā pabeigt vairākus vērienīgus kultūras objektus, savukārt Rīgā ir apdraudēta Rīgas Kultūras aģentūras turpmākā darbība.

Ventspils budžeta ieņēmumi 2009. gadā samazinās par 24 %, taču izdevumi paliks 2008. gada līmenī. Starpību Ventspils pašvaldība kompensēs ar kredītlīdzekļiem un piesaistot vairāk nekā četrus miljonus latu no Eiropas Savienības līdzekļiem.  “Šis ir iespēju laiks”,  intervijā Latvijas televīzijas 1. kanālam (LTV 1) sacīja Ventspils domes priekšsēdētāj 1. vietnieks Jānis Vītoliņš.

Kultūras nozarē plānots pabeigt divu pēdējo gadu vērienīgāko investīciju projektu īstenošanu – teātra nama „Jūras vārti” rekonstrukciju un Pārventas bibliotēkas būvniecību, iegūstot Ventspils pilsētas un Latvijas mērogā ievērojamus pilsētvides objektus un sabiedriskos centrus. Pašvaldības budžetā minēto objektu realizācijai paredzēti līdzekļi 3,8 milj. latu apmērā (t.sk. valsts finansējums Pārventas bibliotēkai 998,8 tūkst.latu).

Nozaru griezumā lielākie izdevumi Ventpils budžetā paredzēti izglītībai (33 %), teritoriju apsaimniekošanai un attīstībai (27 %), kultūrai un sportam (17 %), kā arī sociālajai aizsardzībai (6 %).

Savukārt Rīgas pašvaldības 2009. gada budžetā prioritārās nozares ir izglītība, sociālā sfēra un satiksmes infrastruktūra, kā arī drošība. Salīdzinot ar 2008. gada budžetu, būtiski samazināti pamatbudžeta izdevumi – par 19,7 %.

Mērķdotācijas un dotācijas pedagogu darba samaksai, izglītības un kultūras pasākumiem precizētas un plānotas atbilstoši Izglītības un zinātnes ministrijas un Kultūras ministrijas janvārī sniegtajai informācijai par finansējuma apjomiem 2009.gadam, un finansējums ir par 29,1 miljonu latu mazāks kā 2008.gadā.

Budžeta pieņemšanas gaitā domnieki atbalstīja deputātes Maijas Stefanes (PS) priekšlikumu palielināt finansējumu programmai “Tautas mākslas un pašdarbības kolektīvu vadītāju darba samaksa” par 231 651 latu. Acīmredzot tieši par šīm izmaiņām budžetā (cik var noprast, finansējums atņemts Rīgas domes Kultūras aģentūras budžetam), ir sašutušas Rīgas domes Kultūras, mākslas un reliģijas lietu komitejas priekšsēdētāja Helmī Stalte (TB/LNNK) un Rīgas Kultūras aģentūras Konsultatīvās padomes vadītāja Sarmīte Pīka (TP): “Jāuzsver, ka, domes sēdē balsojot, deputātei labvēlīgais iznākums tika panākts piesaistot galēji kreisās opozīcijas deputātu balsis. (..) Jājautā Sandras Kalnietes pārstāvētajai Pilsoniskajai savienībai – kāda ir šīs partijas kultūras stratēģija un vai atlikušo kultūras iestāžu likvidācija būs stratēģijas pamatā, ja PS pēc vēlēšanām būs lemts
pieņemt lēmumus Rīgas domē. Tādā gadījumā aicinām S.Kalnieti un M.Stefani svinīgi aiznaglot kinoteātra „Rīga”, Jūgendstila muzeja, pilsētas izstāžu zāles un Kongresu nama durvis. Konkrētais balsojums par līdzekļu samazināšanu Rīgas domes Kultūras aģentūrai faktiski nozīmē tās uzsākto programmu apturēšanu un aģentūras likvidāciju.”

Rīgas domes deputāte Maija Stefane jau agrāk bija rosinājusi Rīgas Kultūras aģentūras pievienošanu Kultūras departamentam. “Neoficiālajās sarunās deputāti atzīst, ka Rīgas Kultūras aģentūra, kuras pakļautībā ir kinoteātris “Rīga”, pilsētas izstāžu zāle, Rīgas Jūgendstila centrs un nesen pievienotais Rīgas Kongresu nams, ir mākslīgs veidojums ar acīmredzamu funkciju dublēšanos ar Rīgas domes Kultūras departamentu,” uzsvēra Stefane.

Resursi:

Delfi, 25.02.2009.: “RD komiteja noraida Kultūras aģentūras reorganizāciju”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s