Eurostat ir publiskojis jaunu pētījumu par kultūru 2009.-2010.gadā Eiropas Savienības valstīs. 

2009.gadā Latvijā bija samērā augsts kultūras jomā nodarbināto iedzīvotāju skaits – 2,3% no visiem nodarbinātajiem. Ar šo rādītāju Latvija ierindojas trešajā vietā kopā ar citām Skandināvijas valstīm (Somiju, Dāniju un Zviedriju). Procentuāli lielāks skaits nodarbināto kultūras jomā ir Īslandē (3,2%) un Norvēģijā (2,6%).

Laika posmā no 2004.gada līdz 2009.gadam daudzās Austrumeiropas valstīs būtiski pieaudzis kultūras eksports, lai gan kultūras imports pieaudzis vēl lielākā apmērā. Lielāko ES valstu kultūras eksporta daļu veido mākslas darbu un antīko priekšmetu eksports (visvairāk tos eksportē Apvienotā Karaliste un Francija), tam seko grāmatu, laikrakstu un DVD eksports. Vēl kultūras preču tirdzniecības dati attiecas uz mūzikas instrumentiem un mākslas darbiem, bet tajos nav ietvertas licences vai autortiesības.

Latvijā kultūras preču īpatsvars eksportā pērn bijis trešais lielākais Eiropas Savienībā, sasniedzot 0,6% no mūsu valsts eksporta kopapmēra.  

ES mērogā līdere bija Lielbritānija, kuras eksporta struktūrā kultūras preces veidoja 1,8%, seko Igaunija ar 0,7% daļu un Latvija ar 0,6%. Mūsu valsts trešo vietu dala ar Franciju, Kipru un Austriju. Lietuvas kultūras preču eksporta īpatsvars pagājušajā gadā sasniedza 0,3%.

Pēdējo piecu gadu laikā kultūras pasākumu un pakalpojumu cenas Latvijā pieaugušas par 72,3%, kas ir lielākais pieaugums Eiropas Savienībā (ES).

Kultūras pakalpojumu kategorijā iekļauta kinoteātru, teātru, koncertu, muzeju, zooloģisko dārzu biļešu cenas, kā arī sabiedriskās televīzijas un radio nodokļi un aprīkojumu noma.

Kultūras pakalpojumu cenu pieaugums Latvijā ir gandrīz divas reizes lielāks par otro lielāko cenu kāpumu ES – 39,7% pieaugumu, kāds laika posmā no 2005.-2010.gadam reģistrēts Igaunijā.

Resursi

Pētījuma kopsavilkums

Pilns pētījuma teksts angļu valodā

Delfi, 14.04.2011. ‘Eurostat’: Latvija pērn bijusi viena no aktīvākajām kultūras preču eksportētājām ES

Delfi, 15.04.2011. Kultūras pasākumu cenas Latvijā piecu gadu laikā pieaugušas par 72,3%

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s