11. martā notika Latvijas radošo savienību padomes atklātā sēde, kurā tikās Latvijas Radošo savienību padomes pilnvarotie pārstāvji un Laikmetīgās kultūras NVO asociācijas pārstāvji.

Tikšanās bija loģisks turpinājums vairāk nekā 500 kultūras darbinieku atklātajām vēstulēm – vispirms LTV raidījuma “100 g kultūras” aizstāvībai, vēlāk par VKKF finansējumu, kā arī iebilstot pret Kultūras ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas spontānu apvienošanu. Tikšanās mērķis – vienoties, kā radīt mehānismu, lai kultūras jomas NVO turpmāk varētu iesaistīties visus kultūras darbiniekus skarošu stratēģisku jautājumu risināšanā jau pirms lēmumu pieņemšanas, pārtraucot nepieņemamo situāciju, ka nozares profesionāļi spiesti stihiski reaģēt jau „pēc fakta”. Tika izveidota Alianse kultūras nozares politikas jautājumu risināšanai sadarbībā ar Kultūras ministriju un valsts sektoru kopumā.

Šajā sēdē Latvijas Radošo savienību padome nolēma Latvijas Radošo savienību trešo plēnumu rīkot ātrāk nekā plānots – jau 24. aprīlī. Visi aicināti publiskot savas idejas www.culturelab.com (baiba@culturelab.com) vai sūtīt Radošo savienību padomei: info@makslinieki.lv.

Piedāvājam plašāku ieskatu par sēdē apspriestajiem jautājumiem un diskusijām.

11. martā Latvijas Komponistu savienības telpās, kurās pašlaik ir arī Latvijas radošo savienību padomes sēdeklis, notika Latvijas radošo savienību padomes atklātā sēde, kurā tikās – Latvijas Radošo savienību padomes pilnvarotie pārstāvji:
Uģis PRAULIŅŠ – Latvijas Komponistu savienības priekšsēdētājs, arī Latvijas Radošo savienību padomes priekšsēdētājs
Rita BEBRE – Latvijas Zinātnieku savienības valdes locekle
Dainis BĒRZIŅŠ – Latvijas Arhitektu savienības valdes loceklis
Daiga ŠILIŅA-GAISMIŅA – Latvijas Teātra darbinieku savienības priekšsēdētāja
Dainis GRĪNVALDS – Latvijas Dramaturgu ģildes valdes priekšsēdētājs
Ieva ROMANOVA – Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja
Ieva KOLMANE – Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētāja

Laikmetīgās kultūras NVO asociācijas pārstāvji:
Solvita KRESE – Laikmetīgās mākslas centra direktore
Haralds MATULIS – publicists
Signe PUCENA – starpnozaru mākslas grupas SERDE, valdes locekle
Daina VĪTOLIŅA – Dizaina informācijas centrs

Piedalījās arī:
Edgars VĒRPE – Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors
Jānis OGA – Latvijas Literatūras centra direktors
Edmunds VANAGS – Biedrības IDEJU FORUMS valdes priekšsēdētājs
Lilija DINERE, Latvijas Mākslinieku savienības valdes locekle
Jānis GARANČS, mākslinieks, intelektuāļu platformas www.domkalve.info veidotājs
Inguna AARE – konsultante stratēģiskos jautājumos
Aija UZULĒNA, tulkotāja
Anda SILIŅA, projektu menedžere

Apspriešanai bija piedāvātas vairākas tēmas:

1.Kādas nekavējošas akcijas jāveic situācijā, kad valsts, turklāt vispārējās krīzes situācijā, jau trešo mēnesi dzīvo bez kultūras ministra un bez kaut cik skaidras kultūras nozares tālākpastāvēšanas vīzijas, tostarp visi publiskajā
telpā no Politisko partiju, Saeimas un Valdības puses izskanošie paziņojumi par turpmāko ir viens par otru pretrunīgāki un absurdāki.

2. Kā radīt kultūras sfērā autoritatīvu, finansu jautājumos kompetentu, dinamisku cilvēku komandu, kuri grib un prot operatīvi izdarīt ilglaicīgu spiedienu uz Saeimu un Valdību Kultūras ministra kandidāta izvēles un apstiprināšanas procesā un pēc ministra apstiprināšanas aktīvi sadarboties uz viņu, lai panāktu kultūras sfēras NVO līdzatbildību un kontroli pār VKKF finansējuma veidošanas mehānismu, KM budžetu, KM reorganizācijas procesu un KM īstenoto
politiku katrā no mākslas un kultūras nozarēm.

3. Kādi un kad vajadzīgi kultūras jomas cilvēku publiskie forumi.

Tika nolemts, ka tālāko procesu sekmīgai veicināšanai nekavējoties jāizveido ALIANSE KULTŪRAS POLITIKAS JAUTĀJUMU RISINĀŠANAI, kurā apvienotos Latvijas Radošo savienību padomes un Laikmetīgās kultūras NVO asociācijas pārstāvji. Par šādu lēmumu, balsojot katrai NVO apvienībai atsevišķi, kā paredz statūti, nobalsoja visi klātesošie LRSP un LM NVO asociācijas lemttiesīgie pārstāvji. Jaunnodibinātā ALIANSE līdz ar to pārstāv vairāk nekā 5000 mākslinieku, kuri darbojas visās mākslas nozarēs.

Tika runāts par jautājumiem, kādi jāapspriež ar Kultūras ministru. Visi vienojās, ka prioritāte Nr.1 ir VKKF statuss.

Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe informēja:
• Vairāk nekā 500 kultūras darbinieku vēstulei bija tālejošas sekas. Piedalījāmies Saeimas Izglītības, zinātnes un kultūras komisijas sēdi. Tikšanās reizē bija klāt Nacionālās kultūras padomes priekšsēdētāja Nora Ikstena, VKKF pirmais direktors Māris Bērziņš, Krista Burāne, Jānis Garančs, Solvita Krese, Gundega Laiviņa, Signe Pucena. No mūsu puses tika piedāvāti divi varianti. Pirmais – nesamazināt VKKF finansējumu, kas izrādījās neiespējami. Otrais – mainīt VKKF budžeta veidošanas principus, atgriežoties pie tā, kas bija līdz 2003. gadam, kad VKKF finansējums bija noteikts % no akcīzes nodokļa. Un par šādu risinājumu komisija nobalsoja. Tika uzdots grozījumus sagatavot un iesniegt virzīšanai tālāk. Ja Saeima par to nobalsos, grozījumi tiktu ieviesti ar nākamo gadu. Tad VKKF finansējumu nevarēs ietekmēt politiski.
• Kas notiks šogad? VKKF finansējums praktiski samazināts par 43%, tagad varētu būt runa vēl par 10% samazinājumu.

ALIANSE nolēma esošo darba grupu sarunām ar Saeimu papildināt ar dažiem cilvēkiem no LRSP un turpināt strādāt.

ALIANSE nolēma: Ir jāveido publiska diskusiju platforma. Tas notiks portālā www.culturelab.com, izveidojot atsevišķu vietni KULTŪRA UN KRĪZE. Tiks izveidota arī vēstkopa, kurā visi varēs pieteikties uz jaunumiem un sūtīt savas idejas un ierosinājumus kultūrpolitikas jautājumu sekmīgai risināšanai (zane@theatre.lv).
Diskusiju vajag paplašināt, tāpēc tiek veidota diskusiju platforma www.domkalve.info .

Tika atspriests jautājums – vai, kad,kāds varētu tikt organizēts kultūras darbinieku forums. Latvijas Radošo savienību padome nobalsojot (vienam atturoties) atcēla lēmumu par Latvijas Radošo savienību trešā plēnuma sarīkošanu 1. jūnijā un nolēma to rīkot 2009. gada 24. aprīlī.

Sēdes apskatu sagatvoja Dainis Grīnvalds

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s