2010.gada 18.martā Ekonomikas policijas izmeklētāji lēmuši arestēt biedrības „Ideju forums” e-bibliotēkas serverus, tādējādi paralizējot e-bibliotēkas darbu. Bibliotēkas pārstāvji ir neizpratnē, kāpēc, pamatojoties uz atsevišķu grāmatizdevēju aizdomām par autortiesību pārkāpumiem, bija jāliedz iespēja piekļūt visiem e-bibliotēkas resursiem. Laikraksts “Diena” raksta, ka, pretēji e-bibliotēkas izveidotāja Edmunda Vanaga teiktajam, Latvijas grāmatizdevēju asociācijas (LGA) izpildirektore Dace Pugača un Lietišķās informācijas dienesta (LID) izpildirekotre Aiva Vīksna apgalvo, ka autoratlīdzība nav saņemta, kā arī izdevumi no interneta vietnes netika laikus izņemti.

Esošais EP izmeklētājas O. Brinkmanes, bez izmeklēšanas tiesneša piekrišanas pieņemtais lēmums, liedz pieeju bibliotēkai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kuriem tā primāri ir veidota un kuriem nav nekāda sakara ar minēto izdevēju prasību.  „Ideju forums” norāda, ka tā tiesībsargājošo iestāžu lēmums ir nelikumīgs un tiks pārsūdzēts.

E-Bibliotēka ir digitālā bibliotēka, kas veidota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Atbalstu e-bibliotēkas darbībai pauduši Latvijas Invalīdu biedrību pārstāvji, vēršot Ministru prezidenta Valda Dombrovska uzmanību uz valsts iestāžu aktivitātēm, cenšoties ierobežot informācijas pieejamību invalīdiem.

Biedrības „Ideju forums”, kas ir e-bibliotēkas veidotāji, valdes priekšsēdētājs Edmunds Vanags norāda, ka e-bibliotēka darbojas saskaņā ar visiem Latvijas Republikā spēkā esošiem likumiem, tai skaitā Autortiesību likumu un Bibliotēku likumu. Viņš uzskata, ka kļūdaina likumu tulkošana, kriminālprocesa uzsākšana un serveru arests liecina vienīgi par to, ka tiesībsargājošās institūcijas tiek izmantotas no dažu indivīdu puses, kas, iespējams, cenšas sasniegt sev personiskus mērķus, un tādejādi netieši diskriminē cilvēku ar īpašām vajadzībām tiesības. E.Vanags cer, ka tiesībsargājošās institūcijas iedziļināsies faktos un mainīs savu lēmumu.

Ir izveidota krīzes lapa, kurā iespējams paust arī savu viedokli par e-bibliotēkas darbību.

„Diena”, 01.04.2010. „Ideju foruma e-bibliotēka atjauno darbību”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s