Šajā rakstā salīdzināsim „PCTVL – par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” un Politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” programmas kultūras jomā. Kultūra īsti nav ne vienas, ne otras partijas uzmanības lokā. Toties abām partijām ir, ko teikt par valodas un integrācijas jautājumiem, kas pastarpināti attiecas arī uz kultūras jomu.

„PCTVL – Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” mājas lapā var izlasīt pilnu programmu, ko PCTVL izstrādājusi par Latvijas attīstību līdz 2020.gadam (izlasāma tikai mājas lapas krievu valodas versijā). Kā pirmais ir izvirzīts mērķis Latvijai līdz 2020.gadam kļūt par Baltijas Luksemburgu – plaukstošu zemi, kur harmoniski līdzās pastāv dažādas kultūras. Šī mērķa sasniegšanai paredzēts atcelt visus ierobežojumus krievu valodai vidējā un augstākā izglītībā, kā arī piešķirt krievu valodai oficiālas valodas statusu pilsētās un novados, kur krievvalodīgo iedzīvotāju skaits ir lielāks par 20%.

Ko praksē varētu nozīmēt šāds plāns? Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes datiem (par 2009.g.sākumu) Rīgā dzīvoja 41,3%, Daugavpilī 52,8%, Jelgavā – 29,2%, Jūrmalā – 35,4%, Liepājā – 32,3%, Rēzeknē – 47,7%, Ventspilī – 29,3% krievu tautības iedzīvotāju. Tā kā partija izvirza mērķi ieviest krievu valodas saziņu tajās pašvaldībās, kur ir vismaz 20% krievvalodīgo iedzīvotāju (un tādi ir arī lielākā daļa baltkrievu, ukraiņu un daudzu citu tautību pārstāvji), tas nozīmē, ka partijas mērķis ir lielākajā daļā Latvijas pašvaldību krievu valodai piešķirt oficiālas valodas statusu. Atbalsts plānots arī latgaliešu valodai.

Savukārt Politisko partiju apvienība „Saskaņas Centrs” norāda, ka iekšpolitika būs tautu uzticēšanās politika. „Tās pamatā ir mūsu cieņa pret visām etniskajām grupām, to vērtībām un vēsturisko pieredzi. Tas nozīmē: visu Latvijas iedzīvotāju atbildību par latviešu valodas saglabāšanu, tās prasmi un lietošanu; pateicību iepriekšējām paaudzēm par milzīgajiem upuriem, kurus tās nesušas pasaules karos, lai Eiropā valdītu brīvība, demokrātija un cilvēka tiesības; līdzcietību dažādu režīmu upuriem, kuros tika izdzēsti tūkstošiem dzīvību, salauztas cilvēku dzīves un sašķelta sabiedrība. Tas nozīmē atzīt, ka visi Latvijas iedzīvotāji, kas šeit ir dzimuši vai apmetušies uz dzīvi padomju laikā, ir piederīgi Latvijai un ir mūsu vērtība.”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s