Noslēgumā par pārējo partiju plānotajiem vai neplānotajiem darbiem kultūras jomā.

Ir virkne partiju, kuru programmās kultūras joma nav sīkāk apskatīta. Piemēram, partiju „Tautas kontrole”, „Atbildība” – sociāldemokrātiska politisko partiju apvienība (no kultūras jomas cilvēkiem šajā sarakstā ir diriģents Arvīds Platpers), „Kristīgi demokrātiskā savienība” (sarakstā ir aktrise Anita Grūbe, mūziķis Tomass Kleins) programmās kultūra nav pieminēta.

Partija „Daugava – Latvijai” (to pārstāv Latvijas Fotofonda prezidents Aivars Āķis un aktieris Rolands Zagorskis Rolands) tikai vienā rindā piemin, ka partija plāno sniegt valsts atbalstu nacionālai kultūrai, tautas tradīciju izkopšanai, valsts valodas aizsardzībai globalizācijas procesā. Līdzīgi apvienība „Ražots Latvijā” min, ka nepieciešams „attīstīt un nostiprināt tautas kultūras vērtības. Nepieļaut materiālo vērtību dominanti pār garīgajām.”

Arī vairākas citas partijas par galveno kultūras lomu uzskata nacionālās identitātes stiprināšanu. „Zaļo un Zemnieku savienība” (no kultūras jomas – komponists Imants Kalniņš) akcentē nepieciešamību „uzturēt latviskās kultūras daudzveidību un visur klātesamību kā ētisko un estētisko bāzi, kurā sakņojas latviešu tauta”. Tāpat atbalsta latviešu valodas pozīciju nostiprināšanu un latgaļu valodas kā reģionālās valodas statusa noteikšanu un aizsardzību.

Partija „Par prezidentālu republiku” (sarakstā atrodami Liepājas teātra valdes locekļa Herberta Laukšteina un “Nordi dizaina kluba” valdes locekļa Mika Pētersona vārdi) arī apliecina, ka kultūra un valoda ir viens no nacionālās valsts pastāvēšanas garantiem. Nacionālā apvienības „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija, bijusī Daugavpils teātra direktore, aktrise Inese Laizāne, dramaturģe Lelde Stumbre) programmatiskais uzstādījums ir „Latviska Latvija” un tiek solīts, ka partija rūpēsies par līvu valodas, latgaliešu kultūras un latviešu valodas izlokšņu bagātības saglabāšanu.

Atšķirīgs, bet kodolīgs ir „Pēdējās partijas” piedāvājums: „Neizbēgamā budžeta samazinājuma laikā ar nagiem un zobiem aizstāvēsim: bērnu veselības aprūpes budžetu; izglītības budžetu, pensijas, zinātni un kultūru”. Šīs partijas manifestu ir parakstījuši daudzi jauni mākslas un kultūras cilvēki – Signe Birkova, Valts Ernštreits, Dāvis Kaņepe, Maija Pavlova, Ieva Rubeze, Ivs Zenne, kas aizstāv tiešās demokrātijas principus, aicinot visiem līdzdomāt, pirms balsot.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s