Krīzes apstākļos lielākajā daļā Eiropas valstu samazinās finansējums kultūrai (skat. pētījumu par krīzes ietekmi uz kultūru). Piemēram, Apvienotās Karalistes Kultūras, mediju un sporta departamenta budžets tiks samazināts par 24% četru gadu laikā.

Tomēr kultūras organizācijas ne vien protestē pret finansējuma samazinājumu, bet arvien izdomā jaunas stratēģijas finansējuma piesaistei. BBC apraksta dažas no tām.

Piemēram, populāras ir kļuvušas „crowdfunding” mājas lapas: Sponsume, Wefund, WeDidThis, kas aicina privātpersonas ziedod nelielas summas (sākot no dažām mārciņām) konkrētām organizācijām vai projektiem. Mājas lapas WeDidThis manifests apgalvo, ka pārāk daudz varas uzticēts dažām valsts organizācijām, fondiem vai privātiem sponsoriem, kas nolemj, kāda māksla tiks finansēta. Tā vietā plašs skatītāju un atbalstītāju loks, ziedojot pavisam niecīgas summas, varētu izlemt, kādu mākslu viņi vēlas atbalstīt.

Teātra grupa Angle piesaista finansējumu ar mājas lapas WeDidThis palīdzību, piedāvājot ziedotājiem dažāda veida pateicības. Ja tiek ziedotas 10 mārciņas, tad atbalstītājs saņems jauno dramaturgu ar roku rakstītu pateicības atklātni. Ja tiks ziedotas 500 mārciņas, tad ir iespēja saņemt 20 lappušu garu lugu, ko jaunais dramaturgs sarakstītu tieši par atbalstītāja izvēlētu tēmu vai par pašu atbalstītāju. Teātra reklāma vēsta: „Jūs nevarat zināt, par ko šie dramaturgi kādreiz kļūs!”

Savukārt Norther Sinfonia orķestrim pastāv „Principal Partner Scheme” („Galveno partneru programma”). Ziedojot 6000 mārciņas trīs gadu periodā, var atbalstīt vienu konkrētu mūziķi. Atbalstītājs saņems eksluzīvas iespējas ar šo mūziķi regulāri tikties, kopā pusdienojot vai vakariņojot, un ar laiku labāk spēs izprast šī mūziķa darba specifiku. Tāpat būs iespēja piedalīties mēģinājumos, un atbalstītāja vārds tiks ierakstīts programmā. Orķestris šo finansējuma piesaistes stratēģiju izmanto sešus gadus un 11 māksliniekiem jau ir savs atbalstītājs. Turklāt neviens no sponsoriem, par spīti krīzei, nav atteicies turpināt atbalstīt orķestra mūziķus.

Live Theatre Ņūkāstlā pārdod ne vien teātra biļetes, bet arī padomus, kā rakstīt lugas. Teātris ir izveidojis dramaturģijas kursu tiešsaistē – par 495 mārciņām topošais dramaturgs jebkurā pasaules malā var saņemt padomus lugu rakstīšanā, kursa noslēgumā uzrakstot lugu. Studenti regulāri saņem atbalstu tiešsaistē no vairākiem dramturģijas ekspertiem.

Papildus resursi

artspolicies.org, 31.03.2011. Crowdsourcing government arts funding

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s